Jak zabezpieczyć bloga

Poprzednio w Domowym Systemie Zarabiania powiedzieliśmy sobie o tym, jak wypromować bloga dzięki Google Keyword Tool, a dzisiaj powiemy o tym jak zabezpieczyć bloga, gdyż jest to bardzo ważne bez względu na to jaki biznes prowadzisz.

Warto wiedzieć jak zabezpieczyć bloga, aby nie paść ofiarą włamania. 

Jak zabezpieczyć blogaDziś nader często zdarza się, że następują włamania do blogów, a to nic miłego. Wyobraź sobie, że już jakiś czas prowadzisz poczytnego bloga i pewnego dnia dowiadujesz się, że ktoś się do niego włamał i wszystko straciłeś. To dzisiaj niestety nie są pojedyncze przypadki. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak zabezpieczyć bloga przed tego rodzaju sytuacjami.

W związku z tym opiszę tutaj kilka skutecznych zabezpieczeń naszych blogów, jakie możemy zastosować za darmo, aby wiedzieć już jak zabezpieczyć bloga i to u siebie zastosować.

Jeśli nie wiesz jeszcze jak zabezpieczyć bloga, to zapoznaj się teraz z poniższym tekstem. 

Przede wszystkim:

 1. Zastosuj stosunkowo niełatwe do rozszyfrowania hasło.
 2. Zmień też domyślną nazwę użytkownika ADMIN.
 3. Zainstaluj odpowiednie wtyczki.
 4. Twórz kopie zapasowe.
 5. Aktualizuj WordPresa do najnowszej wersji.

Odniosę się teraz do poszczególnych punktów poszerzając wiedzę o tym jak zabezpieczyć bloga.

Ad. 1.
Parę słów na temat hasła:

 • Hasło nie może być proste, czyli nie może to być w żadnym wypadku np. data naszych urodzin, imion dzieci, czy psa.
 • Powinno posiadać duże i małe litery, cyfry i najlepiej jeszcze jakieś „dziwne” znaki.
 • I inne do każdego loginu – tj. inne do panelu administracyjnego, do serwera FTP, do baz danych SQL itd.

Ad 2.
Nazwę użytkownika powinno się zmienić bezpośrednio po założeniu bloga, ale można to uczynić w każdej chwili. Najważniejsze, aby utworzyć nowego i usunąć domyślnego użytkownika.

Ad 3.
Jeśli chcesz wiedzieć jak zabezpieczyć bloga, to ten punkt jest w zasadzie najważniejszy. Bo dobry haker jak rzeczywiscie bedzie mocno chciał się włamać do naszego bloga, to i tak to zrobi. Dlatego chodzi o to, aby zminimalizować straty jakie może nam spowodować oraz aby w ogóle wiedzieć, że włamanie nastąpiło i szybko przywrócić bloga do poprzedniej wersji:

 • przede wszystkim zainstaluj wtyczkę: WordPress Database Backup. Pozwoli Ci ona na tworzenie pełnych kopii zapasowych bloga, więc, gdyby Ci się  coś przytrafiło, to bardzo szybko i skutecznie jesteś w stanie przywrócić swojego bloga do pierwotnego stanu. Możesz ustawić ją w taki sposób, aby przesyłała Ci kopie bezpośrednio na Twój e-mail;
 • kolejna obowiązkowa wtyczka, to: Secure WordPress. Zwiększa ona nasze bezpieczeństwo, bo ukryje informacje o wersji naszego WordPressa, uniemożliwi tzw. listowanie folderów i spełni jeszcze kilka innych przydatnych funkcji;
 • bardzo ważna wtyczka, to: WordPress Firewall 2. Stanowi ona swoistą zaporę ogniową dla WordPressa. Można ją ustawić tak, by informowała nas na e-maila w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Możesz zainstalować jeszcze parę innych wtyczek, ale te co wymieniłem są najważniejsze pod kątem zabezpieczenia bloga.

Ad. 4.
Dlaczego osobno wyszczególniłem tworzenie kopii zapasowych, mimo, iż omawiam ten temat przy okazji wtyczek? 
Zrobiłem, to oczywiście zupełnie świadomie, bowiem jest, to bardzo ważne. Możesz nie robić nic innego w kierunku zabezpieczenia bloga, ale jak będziesz mieć na bieżąco tworzone kopie zapasowe, to stosunkowo szybko możesz (nawet na nowym blogu) osadzić swoje dotychczasowe wpisy i odtworzyć praktycznie całego bloga.
W związku z tym, aby skutecznie zabezpieczyć bloga i wiedzieć jak to zrobić stwórz jego kopię zapasową zaraz po tym jak dokonasz nowego wpisu! 

Ad. 5.
Bardzo ważne jest, aby aktualizować na bieżąco bloga do najnowszej wersji WordPress. Hakerzy bowiem usiłując się do nas włamywać będą głównie wykorzystywać luki, jakie znajdą w poprzednich wersjach WP. Natomiast znalezienie jakieś luki i obejście aktualnej wersji jest bardzo trudne, żeby nie rzec, że praktycznie niemożliwe, bo to wymaga dłuższego czasu.

Myślę, że już teraz będziesz wiedzieć, jak zabezpieczyć bloga.

A skoro wiesz już jak zabezpieczyć bloga, to możesz teraz podejrzeć jak oszczędzać na zakupach Familo – dawniej Klub Konsumenta i jeszcze na tym zarabiać (tu zobaczysz familo opinie).

W następnym wpisie zobaczysz jakie wtyczki stosować na wordpress, aby lepiej wypozycjonować bloga i móc osiągnąć zdecydowanie lepsze efekty naszej pracy.

Jeśli wiesz już jak zabezpieczyć bloga, to możesz zobaczyć na czym zarabiam przez internet, zapisz się po prostu teraz na mój newsleter i odbierz swoje bonusy (z prawej strony do góry).

5 myśli nt. „Jak zabezpieczyć bloga

 1. Jan od Imion

  Najbardziej wypasiona wtyczka bezpieczeństwa do WP to „Better WP Security”, potrafi ona zresztą zrobić kopię bezpieczeństwa bazy danych, a nawet ją wysłać mailem właścicielowi, wtedy już nie trzeba instalować „WP Database Backup”.

  Odpowiedz
 2. tanie promy do szwecji

  Na moje jak ktoś będzie chciał to i tak się włamie tak było z moim wordpressem

  Odpowiedz
  1. Marek Nowacki Autor wpisu

   Być może, że masz rację, ale zawsze lepiej przynajmniej nie ułatwiać tego zadania

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge