Jak zatrzymać czytelnika na blogu – 3 sekretne sposoby

Dzisiaj powiemy sobie o tym, jak zatrzymać czytelnika na blogu.

jak zatrzymac czytelnikaProwadząc bloga, chcemy mieć efekty, a te oceniane są (np. przez analitykę u wujka google) po średnim czasie, jaki spędza na naszym blogu Czytelnik.

Musimy więc poznać kilka sekretnych technik, dzięki którym zatrzymamy czytelnika na stronie i będziemy w oczach google wyglądać na rzetelny blog.
To bowiem przyczyni się również do wypozycjonowania naszych wpisów na pierwsze strony.

Żeby nie przeciągać, to od razu przejdę do sedna, czyli do konkretów pozwalających na zatrzymanie czytelnika przez dłuższy czas na naszym blogu.

To wg mnie najważniejsze trzy sposoby na zatrzymanie czytelnika na blogu:

 • nasze wpisy muszą być ciekawe i wartościowe (jak będziesz lać wodę, to z czasem będziesz tracić swoich czytelników zamiast ich zatrzymać na blogu),
 • po drugie: musisz umiejętnie przekierowywać czytelnika z wpisu na wpis,
 • i po trzecie zastosuj wtyczki na bloga, które również będą przekierowywać na inne wpisy.

Pokrótce omówię i nieco rozbuduję te punkty.

       Co do ciekawych i wartościowych wpisów,

to przede wszystkim staraj się stosować tajemnicze nagłówki. Mogą, a nawet powinny być one kontrowersyjne, budzące ciekawość i pobudzające wyobraźnię czytelnika. Po ich przeczytaniu musi on chcieć jak najszybciej przeczytać resztę.

Same wpisy też muszą być ciekawe – wiem nie jest to prosta sprawa. W każdym razie moja podpowiedź jest taka. Pisząc pierwsze zdanie, myśl już o następnym. Chodzi mi o to, aby pierwsze zdanie powodowało chęć przeczytania następnego, a drugie kolejnego i trzecie następującego po nim i … tak do końca, aby wprost przygwoździć czytelnika i zatrzymać go jak najdłużej.

        Skąd brać pomysły na wpisy?

Jeśli wyczerpią Ci się już własne pomysły, to warto skorzystać z podpowiedzi, które możesz uzyskać – wiesz gdzie?
U swojej konkurencji!
Tak, właśnie u konkurencji, bo oni opisują te same lub podobne punkty widzenia, wykorzystując do tego zupełnie inne tematy i podejście.
Czytasz więc taki wpis, po czym robisz szkic pod swój wpis i opisujesz go po swojemu swoimi słowami.
Jak już naprawdę nie masz żadnego pomysłu, to możesz skorzystać z gotowych wpisów, umieszczonych w takich portalach jak np. artelis.pl, gdzie możesz przedrukować artykuł i zamieścić go u siebie pod warunkiem, że zachowasz nazwisko jego autora.

Mała podpowiedź, gdy przychodzi Ci jakiś pomysł na wpis, to od razu zapisz go sobie na blogu jako szkic i w opisie wpisz jakie podtematy chcesz do tego wykorzystać, czy też całe zdania, które Ci się w danej chwili nasuwają. Być może nigdy go nie zastosujesz, ale w większości  przypadków prędzej bądź później raczej z niego skorzystasz.

Ponieważ każdy wpis powinniśmy pozycjonować, to dobrze jest przemyśleć jakie frazy kluczowe chcemy zastosować, aby je umiejętnie wpleść w treść artykułu.
Możesz wykorzystać do tego np. planer słów kluczowych (darmowe narzędzie od wujka Google), aby wiedzieć jakie słowa czytelnicy wpisują w wyszukiwarkę. Tak na marginesie, bo nie jest to tematem tego wpisu nie staraj się pozycjonować na jedno słowo kluczowe, a raczej wykorzystuj frazy z tzw. szerokiego ogona, czyli po dwa, trzy, a nawet cztery słowa. Dotrzesz wówczas do mniejszej liczby czytelników, ale do nich dotrzesz. I będą to osoby konkretnie tym zainteresowane.

       Zadbaj również o to, aby Twoje wpisy były odpowiednio sformatowane.

Wielu blogerów popełnia błąd, nie formatując treści tekstu.
Artykuł, który nie jest podzielony na nagłówki i nie jest sformatowany, czyta się naprawdę ciężko. Co innego, jeśli wypunktujemy najważniejsze kwestie, podzielimy go na podtytuły czy pogrubimy lub podkreślimy to, na co warto jest zwrócić szczególną uwagę.

Przekierowywanie z wpisu na wpis.

Wielokrotnie zdarza się tak, że odbiorca, który przeczytał tekst od przysłowiowej deski do deski jest spragniony większej wiedzy. Dlatego też należy mu to umożliwić.
Jak to zrobić?
jak zatrzymac czytelników na bloguNajlepiej poprzez linki, które możemy umieszczać w artykule lub tuż pod nim.
Oczywiście powinny one sprowadzać czytelników do innego artykułu na naszej witrynie, choć po części związanego z tematem, który przez czytelnika przeglądany jest obecnie.

Zostawiamy więc w danym wpisie linki do innych wpisów, ale z głową, tak, aby w ostatecznym rachunku przekierować czytelnika nawet przez kilka wpisów by ostatecznie wylądował tam gdzie chcemy – w konkretnym wpisie lub stronie zewnętrznej, co nie zawsze da się zrobić.
Ale to i dobrze, bo nasz blog nabiera w oczach czytelnika większego znaczenia i staje się bardziej urozmaicony.

Wtyczki, które przekierowują na inne wpisy.

Zdecydowanie najpopularniejszą platformą blogową jest WordPress.
Oczywiste jest, że platforma ta daje nam możliwość skorzystania z szeregu praktycznych wtyczek. Są tu także i te, które pomogą nam w zatrzymaniu na blogu czytelników. Przykładowymi wtyczkami są tu Yet Another Related Posts Plugin (YARPP), WordPress Related Posts, Wp-Thumbie – Related Posts with thumbnails for WordPress czy nRelate Related Content.
Wszystkie odpowiadają za automatyczne publikowanie postów powiązanych z danym wpisem i również pozwalają zatrzymać czytelnika na naszym blogu.

Pozostałe elementy decydujące o oglądalności bloga to:

Wygląd bloga.
Warto w tym miejscu podkreślić, że większość odbiorców to wzrokowcy.
Jeśli zatem image bloga do nich nie przemówi, to szybko zrezygnują oni z przeglądania danej witryny.

Gościnne posty.
Wielu blogerów na swoich blogach publikuje nie tylko swoje treści, ale również artykuły osób trzecich. Niemniej jednak w żadnym wypadku nie mogą być to treści skopiowane z innych portali.
Jeśli już się na taki krok decydujemy, należy poprosić danego autora o autorski wpis lub też przeprowadzić z nim wywiad i umieścić go na stronie głównej. To również jest ważne, ponieważ czytelnicy często nie przeglądają podstron, a skupiają się jedynie na głównej witrynie danego bloga.

Social Media.
Chcąc zatrzymać przy sobie czytelników, otworzyć się również trzeba na nowe trendy. Między innymi pomyśleć tu musicie o social mediach, a więc na przykład mediach społecznościowych. Zaliczymy do nich portale Facebook, Twitter czy cieszące się coraz większą popularnością Google+.
Każdy wpis powinien mieć możliwość udostępnienia go za ich pośrednictwem.

Pytanie, czy stosujesz chociaż te trzy podstawowe sposoby na zatrzymanie czytelnika na blogu?

W kolejnym wpisie dowiesz się co zrobić, aby być zdrowym wykorzystując do tego suplement diety laminina i jeszcze przy tym dobrze zarabiać.

15 myśli nt. „Jak zatrzymać czytelnika na blogu – 3 sekretne sposoby

 1. Darek

  Fajny wpis, ale co gdy na stronie nie mamy żadnych wpisów czyli bloga? Jak zatrzymać kogoś na stronie np. biura podatkowego, nauki jazdy itp?

  Odpowiedz
  1. Marek Nowacki Autor wpisu

   I na to są sposoby Darku, można zastosować choćby spadające okienko (Pop-up) oferując jakiś bonus za zapis na nasz newsleter.
   Może to być również okienko Exit Pop-up, które pojawia się, gdy czytelnik chce opuścić naszą stronę.
   Także na samej stronie można umieścić formularz do zapisania się na nasz autoresponder, zachęcając jakimś darmowym materiałem.
   Później oczywiście wysyłamy do tego czytelnika z autorespondera kolejkę wiadomości, budując w ten sposób z nim relację i pokazując mu jednocześnie swoją pozycję eksperta, tak aby wiedział, że może nam zaufać, po czym np. w 4 wiadomości możemy zaproponować mu zakup lub współpracę.

   Odpowiedz
 2. Adam

  Dzięki za ten wpis. Postaram się wprowadzić podane przez Ciebie Marku rady na swoim blogu. Za jakiś czas wrócę z odpowiedzią jak to sprawdziło się u mnie.

  Odpowiedz
 3. Paulina

  Z racji tego, że mój blog powstał kilka dni temu to na pewno skorzystam z cennych rad. Cieszę się, że tu trafiłam. Zdam relacje za jakiś czas jakie osiągnęłam efekty.
  Paulina ostatnio opublikował…Domek WaderMy Profile

  Odpowiedz
 4. Jakub Jaworowicz

  Głównym problemem wielu bloggerów oraz content managerów jest „kryzys weny” – ode mnie mogę podpowiedzieć, że warto szukać tematów na Twitterze czy poprzez narzędzia typu Buzzsumo.

  Blogi na CMS WordPress warto zaopatrzyć też we wtyczkę „TOC Table of Contents Plus”, która z nagłówków stworzy piękny spis treści danego artykułu – jej działanie można sprawdzić np. u mnie na blogu praktycznie w każdym wpisie na blogu.
  Jakub Jaworowicz ostatnio opublikował…Jak dodać do Google nowy wpis na blogu w mniej niż 5 minut ?My Profile

  Odpowiedz
  1. Marek Nowacki Autor wpisu

   Panie Tomaszu dlatego, że tego rodzaju wpisy są przeznaczone dla osób, które są zainteresowane tymi treściami i zapisały się jako czytelnicy.
   Czyli należy zapisać się na listę czytelników w okienku, które pokazuje się po wyświetleniu wpisu.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge