Lider (mentor) – dlaczego go potrzebujesz?

W poprzednich wpisie dowiedziałeś się, jak stworzyłem swoje imperium internetowe, a teraz powiemy sobie, kto to jest lider i dlaczego każdy, kto chce osiągnąć coś w e-biznesie potrzebuje swojego lidera i mentora jednocześnie i gdzie go szukać.

liderNajkrótsza odpowiedź byłaby chyba taka, bo każdy lider ma swojego mentora.
Nie znam bowiem żadnego lidera, który by tego mentora nie posiadał i nie korzystał z jego wiedzy i pomocy. I to bez względu na to na jakim poziomie wiedzy aktualnie jest.

Czasem może się zdarzyć, że ktoś przerośnie swojego mentora, ale wówczas szybko znajdzie kogoś innego mocniejszego od poprzedniego nauczyciela.

Nie ma przecież ludzi, którzy od razu urodzili się liderami, każdy z nich (ja też), aby samemu coś osiągnąć korzystał najpierw z pomocy kogoś, kto był jego guru i w kogo wierzył i komu zaufał.

Czasami dostaję takie pytania po co mi jakiś lider, do czego jest on mi potrzebny i gdzie go znaleźć?

Sam zadawałem sobie takie pytania. Rozmyślałem, czy ja sam nie umiem sobie poradzić? Przecież już praktycznie wszystko wiem, na co mi jakiś mentor. Jednak zaraz potem okazywało się, że jest to absolutna bzdura.

Bo przecież nie wiesz jeszcze tego, co już zdecydowanie więcej od Ciebie wie Twój lider i zarazem duchowy przewodnik dopóki nie będziesz osiągać od niego lepszych rezultatów, to zawsze będzie oznaczać, że wiesz od niego znacznie mniej.

Gdy to zrozumiałem, to jednocześnie uświadomiłem sobie, że przecież z tej wiedzy mojego lidera (często sponsora w jakichś programach partnerskich) mogę osobiście skorzystać, bo wystarczy go tylko o to zapytać…

Mam kilku znajomych, którzy uważali, że przecież oni wiedzą lepiej niż ci wszyscy liderzy i wiesz co wtopili kupę kasy, jeden nawet ponad 200 tys. zł. (a poznaliśmy się kilka miesięcy temu w Marriocie w Warszawie na jednym ze spotkań liderów).
Dzisiaj sami przyznają, że byli ignorantami i posypują swoje głowy popiołem, ale też przyznają, że właśnie takie zachowanie ich poskromiło i dzięki temu, że skorzystali z pomocy swoich manager’ów i dalej mogli liczyć na ich pomoc (każdego z nich droga do zrozumienia tego była inna), to nie tylko, że wyszli z dołka, ale teraz dzięki tym swoim wcześniejszym doświadczeniom osiągają najlepsze życiowe wyniki.
I dawno już zapomnieli o długach, a teraz są w niektórych programach po prostu najlepsi.

Przy czym jako Polacy musimy zdać sobie sprawę, że do niedawna wszyscy nasi liderzy musieli uczyć się od liderów zagranicznych, ale dzięki ich następcom teraz praktycznie każdy z nas ma dostęp do tej nieograniczonej przecież wiedzy i nie musi przy tym znać języków obcych – to bardzo ważne, wręcz przełomowe w tym zakresie.

Ludzie czasami pytają jak ty to robisz, jak zostać liderem?

A ja odpowiadam, że to jest pewien proces i dopiero w pewnej chwili zdajesz sobie z tego sprawę, że już właściwie zostałeś liderem.
Wcześniej się w ogóle tego nie spodziewałem, a współpracowałem z wieloma osobami i niektórzy z nich byli liderami, a często też mentorami.

Dopiero po jakimś czasie zdałem sobie sprawę z tego, że już właściwie też jestem liderem.

Jestem często cytowany i zamieszczane są linki do moich wpisów, które są komentowane, powoli niektóre osoby sami siebie w tym (natłoku informacji) się odnajdują. 
A szczerze mówiąc ja bardzo rzadko bywam na forach społecznościowych, bo już mi na to czasu nie staje, a jednak zostaję przez te wszystkie osoby zauważony.

Ludzie pytają mnie często o różne rzeczy, nie rzadko w ogóle nie związane z moimi blogami i dopiero wówczas zaczynasz zauważać, że jesteś dla nich kimś kto może rozwiązać ich problemy, a lider właśnie rozwiązuje problemy innych.
Ludzie czytają moje wpisy i uznają je za wartościowe, dlatego pytają, a ja im odpowiadam (i to często zajmuje mi mnóstwo czasu dziennie) szczerze, to co myślę i wskazuję kierunki działań.

Dlaczego więc stajesz się liderem?

Bo rozwiązujesz problemy innych osób.
A skąd wiesz, jak je rozwiązywać?
Bo masz już doświadczenie, a tego nie da się uzyskać po kilku kontaktach, ani też w krótkim czasie.

Nie oszukujmy się jednak, aby zostać liderem trzeba posiadać wiedzę. Nikt, kto dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki w marketingu od razu liderem nie zostanie.

Ale z drugiej strony wiadomo – wiedza kosztuje, ale właśnie liderzy wiedzą gdzie (często – w jakich programach partnerskich) ona jest za darmo, albo za niewielkie pieniądze i są w stanie taką drogę wskazać.
Fakt, że uczestnictwo w takim programie kosztuje ileś tam, ale oprócz tego wiedza w danej dziedzinie jest tam często wartością dodaną i liderzy powiedzą, gdzie to jest i wskażą Ci właściwą drogę.

Jeśli jednak Twój mentor nie wie w jaki sposób wskazać Ci drogę na tę wiedzę, to wiesz co, chyba czas pomyśleć o zmianie tego coach’a, bo szkoda Twojego czasu,
Ty przecież potrzebujesz prawdziwego lidera już teraz.

Tak się składa, że ja teraz akurat poszukuję liderów do nowego e-biznesu, który się świetnie rozwija, jeśli więc masz już jakieś doświadczenie, to zapraszam do kontaktu, a z pewnością tego nie pożałujesz. Jeśli jednak nie chcesz ujawniać się nawet przede mną, to czytaj dalej.

Wiem, że ponad 20% liderów poszukuje nowego e-biznesu, ale nie zawsze chcą się ujawniać. Jeśli więc jesteś takim liderem i chcesz spróbować zaistnieć w nowym i bardzo nowoczesnym e-biznesie, w którym możesz zarabiać 25 tys. zł miesięcznie, to zobacz o co chodzi, przystąp do tego programu i dostaniesz stosowne informacje, jak to możesz osiągnąć. 

A w kolejnym wpisie dowiesz się o tym, co jest akurat na topie, czyli możliwościach zarabiania w specjalnie stworzonym do tego programie Top-Net.

18 myśli nt. „Lider (mentor) – dlaczego go potrzebujesz?

  1. Marek Nowacki Autor wpisu

   Jak wspomniałem liderem nie stajesz się z dnia na dzień, to jest pewien dłuższy lub krótszy proces.
   Nie ulega jednak wątpliwości, że jak będziesz inwestować w swoją wiedzę i czytać odpowiednie pozycje, to będziesz mieć podstawy, aby nim zostać.
   Zaczniesz rozmawiać z ludźmi i z czasem rozwiązywać ich problemy i w pewnym momencie samo Cię oświeci, ze już praktycznie nim jesteś.
   Jako lekturę obowiązkową polecam książkę Harva Ekera: „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie”.
   Pozdrawiam Kamilu i wierzę, że jak zechcesz (a już samym tym pytaniem zgłaszasz swój akces), to będziesz liderem.

   Odpowiedz
 1. Mikołaj Korsak

  Prawdą jest, że cały proces przemiany w lidera wymaga czasu, zaangażowania oraz wiedzy. Ale myślę również, że istotną rolę odgrywa nasza idea, którą głosimy, którą zarażamy innych ludzi inspirując ich do pozytywnych zmian. Ludzie poszukują w życiu kolorytu, a liderzy właśnie tacy są, wychodzą po za schemat i pokazują, że każdy może postawić krok na przód.
  Pozdrawiam
  Mikołaj Korsak ostatnio opublikował…Eksport bloga na zachódMy Profile

  Odpowiedz
  1. Marek Nowacki Autor wpisu

   Bardzo trafne spostrzeżenie Mikołaju, widzę, że wyrasta nam kolejny Lider 🙂

   Odpowiedz
 2. Champion

  Bycie liderem… to brzmi dumnie i odpowiedzialnie, ale trzeba się myślę sporo natrudzić, aby kimś takim zostać, prawda Marku?

  Odpowiedz
  1. Marek Nowacki Autor wpisu

   No, nie da się ukryć, że same gołąbki nie przyjdą do gąbki, ale gdzie osiągniesz sukces bez pracy i zaangażowania?

   Odpowiedz
 3. Chiny

  Racja Marku, dodam jeszcze, że liderowanie do czegoś zobowiązuje. Ty to najlepiej wiesz, prawda?

  Odpowiedz
  1. Marek Nowacki Autor wpisu

   Zgadza się, to trochę tak, jak z piastowaniem jakiegoś wyższego stanowiska w zakładzie pracy, ale w sumie to fajnie jest pomagać innym.

   Odpowiedz
 4. Suunto

  Z tym piastowaniem wyższego stanowiska w firmie bywa różnie. Dobrze jak za tzw. wysoką pozycją kryje się wiedza i coś cennego do przekazania innym.

  Odpowiedz
 5. Erp

  Ja masz szczęście do inteligentnego i kompetentnego szefa, ale wiem, że różnie to wygląda. A tekst ciekawy Marku.

  Odpowiedz
 6. Transsyberia

  Myślałem, że to będzie artykuł o liderowaniu innego typu, ale się pozytywnie zaskoczyłem. Kolejny raz zaserwowane cenne informacje w przyjazny, dla takiego jak ja laika, sposób.

  Odpowiedz
 7. Softshell

  Kolejny artykuł, z którym się tutaj zapoznałem, i który jasno i wyraźnie pokazuje mi, że potrzebuje w swoim biznesie jakiegoś lidera (no, jak już go rozpocznę :))

  Odpowiedz
 8. Uzbekistan

  No pewnie, że potrzebujesz. Obecnie jest nim Marek, ale może to się wszystko zmienić 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge